T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemiz Kardiyoloji Servisinden Bir İlk Daha

Güncelleme Tarihi: 26/02/2018
Bünyesinde yaptığı kalp ameliyatları ile adından söz ettiren Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemizin Kardiyoloji Servisi son yapmış olduğu ameliyat ile bir ilk daha gerçekleştirdi. Kırıkkale'de bir ilk olarak ‘modifiye flower petal tekniği’ Uzman Doktorlarımız Murat Güzel ve Cengiz Şabanoğlu öncülüğünde başarıyla tamamlandı. 

Konu hakkında Uzman Doktorlarımız Murat Güzel ve Cengiz Şabanoğlu “’Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2015 yılında Dünyada gerçekleşen 56.4 milyon ölümün yaklaşık 15 Milyon kadarı iskemik kalp hastalıklarına bağlı gerçekleşmiştir. Kalbin kendi dokusunu besleyen ve bir ağacın köküne benzeyen bu damar ağı "koroner arterler" olarak adlandırılmaktadır. Bu damar yapıları içinde oluşan tıkanmalar kalp krizlerine, ölümcül ritm bozukluklarına ve kalp yetmezliklerine sebep olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde de Kardiyoloji doktorları olarak mesaimizin büyük bölümünü bu katil hastalıkla yaptığımız mücadele ile geçirmekteyiz. 

“Bu mücadeledeki en büyük silahımız koroner anjiyografidir. Kardiyoloji alanındaki teknik gelişmeler sayesinde artık çok daha kompleks damar tıkanmalarına müdahele edilebilmekteyiz. Kompleks girişimler içerinde en büyük payı,  şüphesiz ki damarların ikiye ayrıldığı yerlerde oluşan daralmalar oluşturmaktadır. "Bifurkasyon lezyonları " olarak adlandırdığımız bu tarz damar tıkanıklarını açmak için anjiyografide  riskli ve karışık manevralar yapmaktayız. Onlarca farklı modern teknikler içerisinden  hastaya en uygun  yöntemi seçerek uygulamaktayız. Bu teknikler içerinde nispeten diğerlerine göre daha yeni ve alışılmışın dışında olanı "modifiye flower petal" tekniğidir.Bu teknikle stentler operatörün elinde hastaya takılmadan önce yeniden şekillendirilir ve her iki dalın tam açılmasıyla sonuçlandırılır” dediler. Öte yandan Yüksek İhtisas Hastanemizin Başhekimi Uzman Dr. Tekin Akça ise “Anjiyografi ünitesinin tüm ekibinin , özverili çalışmalarıyla en modern tedavileri hastalarımıza uygulamaktayız, hekimlerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi. 

işlem öncesi sonrası.JPG