T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde Kronik Periferik Arter Ameliyatı

Güncelleme Tarihi: 06/03/2018


Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemizin Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniğine bacaklarında soğukluk, şiddetli ağrı, morluk ve yürüme güçlüğü şikayetiyle başvuran hastamıza konulan kronik periferik arter teşhisi ve akabinde yapılan cerrahi müdahale ile sağlığına kavuşturuldu. 

YÜRÜYEMEME ŞİKAYETİ 
Kronik periferik arter hastaları yürümekte, hayatını idame etmekte zorluk çekerler. Hastalık zaman geçtikçe ilerleyerek tedavi edilmemesi halinde hastanın yaşam kalitesini ve sağlığını etkiler. Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemize bu ve buna benzer şikayetlerle başvuran hastamıza yapılan tetkik sonucunda femoral (kasıktan) arterden bile nabız alınamadığı ve sağ iliak arterin yüzde 80 tıkalı olduğu tespitine varıldı. Açık cerrahi ameliyat, hasta için risk taşıdığından dolayı kapalı (invaziv) yöntemle hastamıza müdahale yapıldı. 

YÜZDE 100 TIKANIK
Ameliyat esnasında yapılan kontrol de sağ iliak arterin yüzde 80 olmadığı, yüzde 100’e yakın tıkalı olduğu görüldü. Ameliyathanede hastaya işlem öncesi balon-stent  arterektomi (damar içi pıhtı-tıkanıklık giderme) prosedürü uygulandı. Daha sonra ilaçlı balon ile darlık giderildikten sonra işlemin kalıcı olması için stent takıldı. İşlem sonrası yapılan kontrast anjiografide iliak arter tamamen açıldı ve işlem başarı ile bitirildi. Hastanın kontrolünde kasıktan dahi alınamayan nabız, ayak bileğine kadar alındı. Hastanın işlem sonrası bacakta sıcaklık, doku canlanması ve ağrıların azaldığı gözlemlendi.

TÜRKİYE’DEKİ SAYILI MERKEZLER
Hasta işlem sonrası aktif yürüyüşe başlarken, çeşitli ihtiyaçları için yürümekte zorlanan hastamız ameliyattan kısa süre sonra kesintisiz 1 (bir) saat yürütüldü. Müdahale bakımından küçük görülen bu işlem, hasta açısından risk, iyileşme ve konfor bakımından açık cerrahiden kat kat üstün bir durumdadır. Yapılan bu işlem Türkiye’ de sayılı merkezde uygulanmaktayken, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemizde bu işlemin uygulanmaya başlanması hem hastalarımız açısından hem de çevre illerdeki aynı şikayetlerde bulunan hastalar açısından büyük şanstır. 

MAĞDURİYET BİTİRİLDİ 
İşlemi uygulayan Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemizin Kalp ve Damar Cerrahisi Hekimi Eldar Bağırov bu eşsiz ve önemli işleme onay verip, gerekli anlayış ve hassasiyeti için  Hastanemizin Başhekimi Uzman Dr. Tekin Akça’ya teşekkür etti. Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemizin Başhekimi Uzman Dr. Tekin Akça konu hakkında “Sık rastlanılan bu hastalıkta  artık insanların mağdur olmayacaklardır. Gerekli müdahalenin Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Damar Cerrahi kliniği hekimleri tarafından başarıyla uygulanmaya başlanmıştır” dedi.