T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanın Eli Kesilmekten Son Anda Kurtuldu

Güncelleme Tarihi: 17/10/2018Hasta arı sokmasından yaklaşık 6 saat sonra sol kolunda; uyuşma, morarma ve soğukluk,şikâyetleri  ile  hastanemiz acil servisine  başvuruyor.Yapılan muayene sonrası Hasta  Kalp Damar Cerrahi Polikliniğine yönlendiriliyor.  Kalp Damar Cerrahı tarafından muayene edilen hastanın, sol önkolda arterlerin tamamen tıkalı olduğu ön teşhisi ile acilen sol kol periferik  damar anjiosu gerçekleştirildi.  Anjio sırasında sol radial arterin tamamen tıkalı olduğu görüldü. Girişimsel işlem yapıldı ve damarın tamamen açıklığı sağlandı. İşlem öncesi hiç nabzı olmayan ve parmakların gangrene gitmek üzere olduğu tespit edildi . İşlem sonrası nabzın tamamen gelmesi, parmak uçların rengi açılması çok  umut verici oldu. 
Hasta yoğum bakım ve serviste bir hafta  takip edildi. Hastanın gangrene giren avuç ve parmak uçları erken ve acil müdahale sonucunda kesilmekten kurtuldu.  

İşlemi gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi  Uzmanı Dr. Eldar BAĞIROV yaptığı açıklamada ‘’Tıpta çok nadiren görülen bu olgu hastanın bilinçli davranışı ve Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemiz Kalp Damar Cerrahi Kliniği olarak doğru teşhisi  koyarak acil müdahalemiz  neticesi  hasta için  hayat kurtarıcı oldu.  Anjio teknikeri Fatih Kaplan’a ,  tüm anjio ekibine  yardım ve tecrübelerinden  dolayı   teşekkürlerimi bildiriyorum’’ dedi. Hastane Başhekim Vekilimiz Op Dr. Mustafa BOYABATLI ‘da yaptığı açıklamada Kalp Damar Cerrahi  Kliniğimizin bünyesinde girişimsel damar müdahalesi yaklaşık 6 aydır  yapılmaktadır. Genelde büyük illerde yapılan bu işlemin hastanemizde  yapılması hastanemiz için büyük bir başarı , halk için büyük bir hizmet oluşturmakta! Bu konuda hastalarında erken ve bilinçli davranmaları hayat kurtarıcı oluyor.’’dedi.  • işlem öncesi.jpg
  • resim.jpg
  • Tıkalı olan damar segmenti.jpg
  • Hastanın Eli Kesilmekten Son Anda Kurtuldu3.jpg