T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne Dostu Hastane’nin ilk adımı atıldı

Güncelleme Tarihi: 05/12/2018


İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi, ülke genelinde uygulamaya konan Anne Dostu Hastane programının startını verdi. Bu kapsamda hastanenin Doğum Servisi, Nisaiye Servisi, Kalite Birimi, Gebe Okulu ve Eğitim Birimi çalışanlarına yönelik eğitim düzenlendi. 

Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacı ile ülke genelinde başlatılan Anne Dostu Hastane modeli için Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi çalışma programının startını verdi. Bu kapsamda ilk olarak çeşitli birimlerin çalışmalarına yönelik eğitimler düzenlenirken, belirlenen kriterler doğrultusunda hastane içerisinde düzenlemeler yapılacak. 

Program çerçevesince anne, bebek ve aile dostu hastane modelinde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınacak. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmanın hedeflendiği program çerçevesince, yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeli, hareket özgürlüğü sağlanacak. Bakanlık tarafından belirlenen kriterlerin yerine getirilmesinin ardından denetleyici ekibi program çerçevesindeki tüm çalışmaları onaylamalarının ardından hastaneye Anne Dostu Hastane unvanı verilmiş olacak. 

  • Anne Dostu Hastane’nin ilk adımı atıldı (1).jpg
  • Anne Dostu Hastane’nin ilk adımı atıldı (2).jpg