T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

14 Kasım Diyabet Haftası

Güncelleme Tarihi: 14/11/2019

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Hastanemiz Poliklinik katında hastanemiz diyabet birim çalışanları tarafından stant açılarak ziyarete gelen kişilere şeker ölçümü yapılmıştır. Şeker ölçüm sonucu 100 mg/dl nin üstünde olan kişilere tip 2 diyabet risk anketi uygulanmıştır. Risk saptanmış olan hastalara gerekli yönlendirmeler, hastanemiz diyabet hemşiresi Kamile BARAN tarafından yapılmıştır.
Hastanemiz Diyabet Birim Koordinatörü Uzm. Dr. Serdar KAYIHAN 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: ’’Diyabetes Mellitus, halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı ilerleyici, vücuda zarar veren kronik bir hastalıktır. Toplumumuzun yaş ortalamasının artması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle günümüzde hastalığın görülme sıklığı oldukça artmıştır. Hatta şeker hastası olduğunu bilmeyen ya da fark etmeyen pek çok insan vardır. Hastalıkta yara iyileşmesinde gecikme, görmede azalma, puslu görme, genital bölge enfeksiyonları, aşırı kilo kaybı, çok su içme, çok yemek yeme, çok idrara çıkma gibi belirtiler gözlenir. Hastaların yaşam kalitesini bozan, sakatlıklar, iş gücü kaybı ve erken ölümlere sebebiyet verebilen kronik bir hastalıktır. Diyabet Hastalığı, kalp krizi, böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz hastalığı, damar tıkanıklıkları, cinsel fonksiyon bozukluğu ve sinirlerde tahribata neden olmaktadır. Tedavide yaşam tarzı değişikliği adını verdiğimiz egzersiz , hareketli yaşam ve beslenme alışkanlıklarında değişiklik temel unsur olmakla beraber şeker ilaçları ve insülin tedavisi de mevcuttur. Hastalığın tanısı günümüzde basit parmak ucu kan ölçümü veya kan tahlillerinde kolaylıkla saptanabilmektedir.Bu nedenle Diyabet hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her sene 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak anılmaktadır. ‘’dedi.
Başhekimimiz Uzm. Dr. Erkan Tolga DEMİREL ve Hastane Yöneticilerimiz stantımızı ziyaret ederek halkımızın bilinçlendirilmesi konusunda yapılan çalışmaları desteklediler.


  • diyabet (1).jpg
  • diyabet (2).jpg
  • diyabet (3).jpg
  • diyabet (4).jpg