T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Yüksek İhtisas Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kanserden Korkmayın Geç Kalmaktan Korkun

Güncelleme Tarihi: 18/11/2019


Başhekimimiz Uzm. Dr. Erkan Tolga DEMİREL ve Kanser Koordinasyon Birim Sorumlusu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Selma DEMİR 17 Kasım Uluslararası Akciğer Kanseri Farkındalık Günü dolayısıyla KEMOTERAPİ Uygulama Ünitesine ziyarette bulundular.

Uzm. Dr. Selma DEMİR; "Akciğer kanseri 20. yüzyılda nadir görülen bir hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak sıklığı giderek artan, Dünyada en sık görülen kanser halini almıştır. Bu nedenle Kasım ayı Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ‘1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak dikkat çekmek için ay boyunca çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturmaktadır.

Sigara, kişinin akciğer kanseri olmasında %90 gibi yüksek bir oranda rol oynamaktadır. Tütün içeren tüm maddeler akciğer kanseri için büyük risk oluşturmaktadır. Bu oluşuma günde içilen sigara miktarı, içilen yıl sayısı ve başlama yaşı da büyük önem taşımaktadır.

Sigaranın yanı sıra akciğer kanserine yakalanmada iç ortam hava kirliliği, mesleki mazeretler, daha önce geçirilen akciğer hastalıkları da risk faktörleri arasında gösterilmektedir. Fakat ısrarla tütün maddeleri üzerinde durmak gerekirse; kansere bağlı ölümlerin %22’sini sigara oluşturmaktadır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %71’i ise yine sigara kaynaklıdır.

Akciğer kanserinde belirtiler genellikle erken dönemde ortaya çıkmaz iken, kişinin bitmek bilmeyen ve uzayıp giden öksürüğü, nefes darlığı, kanlı balgamı, kilo kaybı gibi şikâyetleri olması durumunda hemen sağlık kuruluşuna başvurması ve bir akciğer filmi çektirmesi gerekmektedir.

KANSERDEN KORKMAYIN, GEÇ KALMAKTAN KORKUN.
Kendinizi önemseyin çünkü biz sizi önemsiyoruz" dedi.