Anne Oteli
01 Haziran 2021


Anne Oteli:

Doğum sonrası yeni doğan yoğun bakıda tedavi gören bebeklerin sık aralıklarla anne sütüyle beslenmesi, bu nedenle annelerin hastaneden uzaklaşmaması, annelerin bebekleri ile daha rahat ilgilenebilmeleri için sağlık tesisimizde “ Anne Oteli “ uygulamasına başlanmıştır.

Anne sütünün yenidoğan bebekler için kaliteli besin olduğu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Anne ve bebek arasında bağın doğumdan hemen sonra geliştiği ve bu bağın kuvvetine göre süt üretiminin artığı göz önünde alındığında bebeklerinden uzak kalmaması gerekmektedir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde refakatçi kabulü olmadığı için bebekler anne ile olan temastan ve anne sütünden nispeten mahrum kalmaktadır. Ayrıca yeni doğum yapmış anne kendi travmasını atlatmadan 2 saatte bir sağlık tesisine bebeğini emzirmeye gitmek zorunda kalmaktadır.
Sağlı Bakım ve Hasta Hizmetleri Daire Başkanlığı görev ve talimatları arasında olan “Sağlık kuruluşlarında, hasta ve refakatçilerine yönelik hizmet vermek üzere sağlık otelleri ve anne otellerinin planlaması, standartlarının belirlenmesi, planlamalara uygun olarak kurulması ve işletilmesi ile ilgili işlemleri yürütmek.” maddesinden hareketle hastanemiz 13 yatak kapasitesi işe hizmet vermektedir. Anne otelinde misafir olan annelere anne sütünün önemi, sütün sağılması ve bebek bakımı konusunda eğitimler verilmekte, annelerin kendilerini ev ortamında hissedebilmeleri için gerekli koşullar sağlanmaktadır.